Leczenie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy i jego zastosowanie w medycynie estetycznej było nie lada odkryciem. Głównie ze względu na fakt, iż jest to składnik tkanki łącznej w naszym organizmie. Nie ma więc nic bardziej naturalnego, a tym samym nic bezpieczniejszego niż kwas hialuronowy.

Obecność wspomnianego kwasu w naszej skórze zapewnia jej młody i świeży wygląd. Z wiekiem jakość tkanki łącznej ulega pogorszeniu, a ilość kwasu hialuronowego zmniejszeniu.

Kwas hialuronowy jest najpopularniejszą substancją stosowaną do wypełnienia zmarszczek.

Jakie zmarszczki wypełniamy kwasem hialuronowym:
 1. Poziome zmarszczki czoła
 2. Zmarszczki gładzizny
 3. Modelowanie policzków (wolumetria)
 4. Fałdy wargowo-nosowe
 5. Zmarszczki palacza
 6.  Zmarszczki „śmiechowe”
 7. Linie marionetki
 8. Kształtowanie brody, „skórka pomarańczy”
Na czym polega zabieg

Wypełnianie zmarszczek polega na iniekcji w odpowiednią głębokość skóry; różne cząsteczki żelu -jest ich kilka rodzajów- dopasowane są do struktury tkanki danej warstwy skóry. Zapewnia to poprawę objętości, a przede wszystkim jędrności skóry poprzez odpowiednie podnoszenie zwiotczałych tkanek. Takie działanie likwiduje  widoczne objawy starzenia.

Kwas Hialuronowy działa długotrwale, ale nie permanentnie. Rozkład kwasu hialuronowego polega na jego enzymatycznej obróbce za pomocą enzymu zwanego hialuronidazą.

Efekt po zabiegu utrzymuje się zwykle od 6 do 18 miesięcy, po tym czasie Kwas hialuronowy ulega naturalnemu wchłonięciu (czyli biodegradacji).

Zabiegi nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Kwas hialuronowy wprowadzany jest do skóry cienką igłą, dla podniesienia komfortu pacjenta skórę przed zabiegiem można znieczulić za pomocą kremu znieczulającego nakładanego na ok. 0.5 godz przed.

Zabieg trwa do 30 min, a efekt jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują w przeciągu kilku godzin lub kilku dni, więc pacjent na 2 dzień może wrócić do swoich zajęć.

Przeciwwskazań do zabiegu jest niewiele. Wynika to z faktu, że kwas hialuronowy jest integralną częścią naszego organizmu.

Należą do nich:

 • okres ciąży i laktacji
 • niewyrównana ciężka choroba układu krążenia, oddechowego lub dokrewnego, np. cukrzyca, niewydolność krążeniowo-oddechowa, itp.
 • zakażenie skóry w miejscu wkłucia.

Działania niepożądane występują rzadko. Należą do nich: ból w trakcie i tuż po
iniekcji, krwawienie z miejsca wkłucia, zblednięcie skóry, obrzęki i zaczerwienia. Nie trwają one jednak długo – do ok. 2 dnia po zabiegu.

Leczenie z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Botox jest bezpiecznym zabiegiem o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym i dużej skuteczności. Zabieg botoxu polega na podaniu niewielkiej dawki toksyny botulinowej do wybranych miejsc na twarzy. Dzięki czemu likwidujemy zmarszczki wywoływane przez kurczenie się mięśni.

Codziennie uśmiechając się lub też marszcząc brwi – następuje skurcz mięśni naszej twarzy. W wyniku czego powstają fałdy skórne powodujące zmarszczki. Zmarszczki te z upływem lat stają się coraz głębsze bardziej widoczne. Z pomocą w likwidowaniu problemów wywołanych przez kurczenie się mięśni, czyli zmarszczek przychodzi nam toksyna botulinowa. Preparat ten niezwykle skutecznie wygładza linie mimiki twarzy i przywraca twarzy młodość i „świeży” wygląd.

Czym jest toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest biologiczną toksyną, która jest wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest ona jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Zastosowanie w kosmetyce ma tylko oczyszczona postać toksyny botulinowej, która hodowana jest w specjalnych warunkach.

Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przechodzenia bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które są ściśle powiązane z liniami wyrazu twarzy. Preparat ten działa tylko w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry, prowadząc tym samym do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo (widoczny jest już ok 2-3 dnia po zabiegu), a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach. Efekt dziania toksyny botulinowej to zniknięcie zmarszczek bez zmiany wyrazu twarzy.

Leczenie zmarszczek preparatem botoxu nie powoduje efektu zamrożenia mimiki twarzy!!!

Jak wygląda sam zabieg

Preparat, który zawiera botoks jest wstrzykiwany w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Podczas wykonywania zabiegu botoxu pacjent powinien znajdować się z w pozycji siedzącej lub leżącej. Zabieg trwa około 15-20 minut – uzależnione jest to od od liczby leczonych miejsc. Początek działania preparatu jest ok. 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7-14 dniach. Zabieg (ze względu na minimalną bolesność) nie wymaga znieczulenia miejscowego w związku z tym bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność.

Jakie zmarszczki leczymy za pomocą toksyny botulinowej

Główne rodzaje zmarszczek leczonych za pomocą tej metody to:

 1. Zmarszczki górnej części twarzy:
  • usuwanie „kurzych łapek”,
  • zmarszczek między brwiami,
  • poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami.
  • unoszenie brwi, w celu nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.
 2. Ponadto za pomocą toksyny botulinowej leczymy też nadpotliwość dłoni, stóp oraz okolicy pach.

Przeciwwskazaniami do stosowania toksyny botulinowej/botoksu są:

 • ciąża, karmienie piersią, miesiączka
 • stany zapalne skóry w miejscu wstrzyknięć
 • niewyrównane choroby układu sercowo- naczyniowego
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne
 • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
 • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej
 • zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
 • choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane,choroba Parkinsona, itp
Ważne:

Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na 10 dni przed planowanym zabiegiem botoksu z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu.

Przeciwwskazane jest również spożywanie alkoholu bezpośrednio przed i po zabiegu.

Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny. Ciepło przyśpiesza rozkład toksyny botulinowej a to zmniejsza jego skuteczność oraz skraca czas działania efektu.

Działania niepożądane w przypadku leczenia zmarszczek:

Bardzo niewiele działań niepożądanych może wystąpić podczas leczenia toksyną botulinową, należą do nich:

 • niewielkie krwiaki w okolicy wkłucia
 • małego stopnia bolesność w miejscu wkłuć
 • bóle głowy
Działania niepożądane w przypadku leczenia nadpotliwości:

Czasami, do kilku godzin, utrzymywać się może miejscowa bolesność,
Przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach. Obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach. Podczas leczenia nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u np. pianisty.

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe) – ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni.